זה מכבר

מילים: לאה גולדברג
לחן: מתי כספי
מתוך האלבום "אושיק לוי"

אושיק מספר על השיר:

בשישי לאוקטובר בבוקר פרצה מלחמת יום הכיפורים. באותו יום בערב התקשר אליי יאלו, טייס ומפקד בסיס תל נוף ואמר לי: "אושיק זה לא הסיפור של מלחמת ששת הימים, תבוא לפה". הופעתי הרבה באותם ימים בבסיסי חיל האוויר אז באתי והוא ביקש ממני לבוא להופיע גם למחרת.

ביום למחרת קפצתי בבוקר לקפה פינתי ושם פגשתי את לאונרד כהן שסיפר שהוא רוצה להופיע בקיבוצים באזור. שכנעתי אותו לבוא איתי, הבאתי גם את פופיק ארנון ומתי כספי ונסענו כולנו בערב לבסיס תל נוף. מתי עלה לבמה ועזר ללאונרד בנגינה. הוא היה המום מרמת הנגינה של מתי. באותם ימים הוא כתב את השיר הידוע שלו Lover lover lover.

במהלך המלחמה הופעתי עם לאונרד כהן, מתי כספי ופופיק ארנון בבסיסי צה"ל בסיני. לאונרד עזב כעבור חודש ואנחנו המשכנו להופיע מתי, פופיק ואני. באותם ימים עיינתי בין ההופעות בספר שירים של לאה גולדברג שהבאתי איתי וצד את עיניי "זה מכבר", אחד משירי הספר. הראיתי את הטקסט למתי שהלחין אותו תוך שעה. הקלטתי את השיר מיד אחרי המלחמה בנובמבר 1973 והוא נכלל באלבומי השני "אושיק לוי". בתחילת ההקלטה אפשר לשמוע את מתי מתחיל לנגן את השיר בגיטרה ומדבר איתי על שימוש באוזניות. זו גם הקלטה ראשונה שהשתמשנו בפסנתר אלקטרוני שנקרא "מוג".

מילות השיר:

זה מכבר אין איש מחכה לי שם.
ואם אין ים, הרי אין גם ספינה.
הדרך קצרה. החוג צומצם.
ובכן מה?
עוד שבוע, עוד חודש, עוד שנה.

אחרי מותי עוד יהיה משהו בעולם.
מישהו יאהב מישהו. מישהו ישנא.
הדרך קצרה. החשבון לא הושלם.
ובכן מה?
עוד שבוע, עוד חודש, עוד שנה.

הטל נופל, ערב צונן על פני.
על פרשת הדרכים הקרובה אותה תחנה.
מחר אני אתעורר ואפקח את עיני –
אלוהים אדירים.
עוד שבוע, עוד חודש, עוד שנה.